آموزش

دانستنی هایی درباره سرور

مادربرد ایستگاه کاری اچ پی Z400 Workstation

در ابتدای این مقاله باید به این سوال پاسخ دهیم که server چیست؟

سرور به بیان ساده کامپیوتری همیشه روشن و قدرتمند است که کاربران متعدد در زمان‌های متفاوت از آن انتظار پاسخ به درخواست‌های خود را دارند. زمانی که دسترسی به آن تنها در محدوده یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور تحت شبکه می‌نامند. به این معنا که تمامی کامپیوتر های موجود در این شبکه از سرور فرمان می‌گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تامین می‌کنند. حال اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر و متشکل از تمام کامپیوترهایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده‌اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از کامپیوترهای همیشه روشن و در دسترس از طریق اینترنت روبرو هستیم. سرورهای اینترنتی، اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز بر روی پهنای اینترنت جستجو می‌شوند را در اختیار کاربران قرار می دهند.

سخت افزار سرور:

سرور از قطعات سخت‌افزاری خاصی تشکیل شده ‌است که بالاترین پردازش و عملکرد از آن انتظار می‌رود. عموما سرورها از پردازنده‌ای قدرتمند با چندین عدد هسته فیزیکی و مجازی، RAM بالا و هارد دیسک با فضای ذخیره‌سازی چند ترابایتی تشکیل می‌شوند. با توجه به این میزان قدرت و عملکرد سرور می‌بایست در فضایی نگهداری شود که بدون هیچ‌گونه اختلال و قطعی به صورت ۲۴ ساعته روشن و به اینترنت وصل باشد.

دیتاسنتر چیست:

در شبکه اینترنت، یکی از مهم‌ترین فاکتورها به هنگام دریافت خدمات، پایداری یک سرور محسوب می‌شود. محل‌های ویژه‌ای در سراسر دنیا با نام دیتاسنتر یا همان مرکز داده جهت نگهداری از سرور ها احداث می شوند که تمرکز آن‌ها بر روی کیفیت شبکه، پشتیبانی قطعات و نرم‌افزارهای مورد نیاز است. این مراکز داده بصورت تخصصی شرایط را برای استفاده از سرورها به دور از قطعی و مشکلات دیگر فراهم می‌آورند. بنابراین دیتاسنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک‌‌‌ها (Rack)، کیج‌ها (Cage) و اتاق‌های مختلف جای می‌دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش‌های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژنراتورها، تاسیسات خنک‌سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery Backup، اتاق نگه‌داری از وسایل اطفای حریق و اتاق مدیریت شبکه تشکیل می‌شود. این بخش‌ها با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا متفاوت خواهند بود.

سیستم عامل سرور:

بر روی سرور می‌توان سیستم عامل‌های متفاوتی نصب کرد:

  • لینوکس: تمامی توزیعاتلینوکس مانند CentOS، Debian و
  • ویندوز: تمامی نسخه‌های مختلف ویندوز مانند Windows Server 2012، windows Server2016 یا نسخه های قدیمی ۲۰۰۸
  • مجازی‌ساز: نرم افزارهای مجازی ساز مانندVmware ESX یاHyper-V

ویژگی های سرور:

  • انحصاری بودن منابع سخت‌افزاری
  • قابلیت افزایش و ارتقا سخت‌افزار سرور
  • اتصال دائمی به اینترنت
  • سرعت عملکرد بسیار بالا
  • قدرت پردازش و محاسباتی سریع
  • امنیت بالا
  • امکان پیاده سازی Raid نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بر روی سرور

 

انواع سرور از نظر تخصیص منابع:

سرورها جهت ارائه خدمات به کاربران به چند دسته سرور اشتراکی، سرور اختصاصی مجازی و سرور اختصاصی تقسیم می‌شوند که نحوه تخصیص منابع آن‌ها متفاوت است.

سرور اشتراکی: بر روی سرور اشتراکی با توجه به نوع کاربردی که دارد، تعدادی وب سایت، دیتابیس یا میل دامین تعریف شده‌اند که در لحظه پاسخگوی درخواست‌های متعددی از کاربران خواهند بود. همانطوری‌که از نام یک سرور اشتراکی می‌توان فهمید، منابع آن اعم از پردازنده، پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی و طبق تعاریف مدیر سرور بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.

سرور اختصاصی مجازی: مقایس بزرگ‌تر با منابع اختصاصی‌تر از یک سرویس اشتراکی است که از طریق مجازی‌سازها تقسیم یک سرور اختصاصی به چند ماشین مجازی صورت می‌پذیرد. با توجه به اختصاصی بودن منابع ماشین‌های مجازی، تعداد وب سایت‌هایی که بر روی سرور میزبان ایجاد می‌شوند از وب سایت‌های سرور اشتراکی کمتر خواهند بود.

سرور اختصاصی: شرکت‌های بزرگ و وب سایت‌های پربازدیدی مانند فروشگاه‌های آنلاین نیاز به منابعی بیش از یک ماشین مجازی خواهند داشت. کاربران این دسته سرویس‌ها در پردازنده،RAM، فضای دخیره‌سازی اطلاعات، جایگاه قرارگیری در رک و پهنای باند بر روی یک سرور اختصاصی میزبانی می‌شوند.

در ایران سرورهی اختصاصی به دو دسته‌ی عمده سرور اختصاصی داخل کشور و سرور اختصاصی خارج کشورتقسیم می‌شوند. تفاوت این دو عموما محدود به موقعیت جغرافیایی آنها می‌شود که در چه محل و دیتاسنتری میزبانی می‌شوند.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

انواع سروراز نظر کاربرد:

با توجه به کاربرد سرورها انواع مختلف با کارایی متفاوتی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر نا‌م‌گذاری شده‌اند:

Web سروراین نوع سرور در راه‌اندازی وب سایت‌ها و Hosting کاربرد دارد.

Mail سروراین سرور برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده می‌گردد. با نصب نرم‌افزارهای ایمیل مانندSmartermail ، Postfix و جهت خدمات ایمیل استفاده می‌شود.

Data Base سروراین نوع پیکربندی اغلب در سازمان‌ها، شرکت‌ها جهت بانک اطلاعاتی مورد استفاده‌ی یک نرم‌افزار یا سرویس است.

Application سرور: بر روی این سرور، نرم افزار مورد استفاده کاربران سرور نصب می گرددو از طریق کامپیوترهای خود می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

File سروراین نوع، یکی از اساسی‌ترین و ساده‌ترین انوان سرورها جهت اشتراک فایل است.

DNS سرورسروری که بر روی آن سرویس و تنظیمات DNS وب سایت‌ها انجام شده است و وظایف مربوط به Resolve شدن آدرس IP های مربوط به وب سرور، ایمیل سرور و را در شبکه اینترنت بر عهده دارد.

Game سروریک نوع از Application Serverکه کاربرد آن تنها برای بازی خواهد بود. بازی بر روی سرور نصب و میزبانی می‌گردد و کاربران متصل به شبکه متصل به سرور می‌توانند با برقراری ارتباط با Game سرور از بازی استفاده کنند.

Media سروراین سرور جهت اشتراک‌گذاری سرویس‌های چند رسانه‌ای یا همان Media کاربرد دارد.

Proxy سرور: به عنوان یک رابط بین Server اصلی و Client، اطلاعات را از طرفین گرفته و پس از بررسی به گیرنده ارسال می‌نماید.

انتخاب سرور مناسب

هنگام انتخاب سرور مناسب، چندین نکته وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنیم. پیکربندی سخت افزاری، زیر ساخت شبکه و اینترنت قدرتمند، قابلیت‌های امنیتی و حفاظت از اطلاعات مواردی هستند که باید به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دهیم. پس هنگام انتخاب سرور بسیار مهم است که اهمیت ویژگی‌های خاص بر اساس موارد استفاده از سرور را ارزیابی کنیم و سپس تصمیم به انتخاب نوع سرور مناسب بگیریم.

 

 دانستنی هایی درباره سرور

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *