آموزش

سخت‌افزار شبکه

سخت‌افزار شبکه

سخت‌افزار شبکه

سخت‌افزار شبکه که با نامهای تجهیزات شبکه یا دستگاه‌های شبکه رایانه‌ای نیز شناخته میشود. دستگاه‌های فیزیکی هستند که برای برقراری ارتباط و تعامل بین دستگاه‌ها در یک شبکه رایانه‌ای بکار میروند.

واحدهایی که گیرنده نهایی یا تولیدکننده داده‌ها هستند میزبان (host) یا تجهیزات پایانه (terminal) نامیده میشوند.

با پیشرفت فناوری و ادغام شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) با زیرساخت‌های ساختمانی و لوازم خانگی، سخت‌افزار شبکه به دلیل تعدد به شدت فزاینده نقاط پایانی توانای شبکه به یک گزاره مبهم تبدیل خواهد شد.

دامنه

دستگاه‌های شبکه ممکن است شامل دروازه، رهیاب (routers)، پل شبکه، مودم، نقطه دسترسی بی‌سیم، کابل شبکه، تقویت‌کننده خط، سوئیچ شبکه،‌ هاب و تکرارگر باشند. همچنین ممکن است دستگاه‌های ترکیبی شبکه مانند سوئیچ چند لایه، مبدل پروتکل، پل – رهیاب، پراکسی سرور، دیوار آتش، برگردان نشانی شبکه، تسهیم‌کننده، کنترل‌کننده‌های رابط شبکه (کارت شبکه)، کنترل‌کننده رابط شبکه بی‌سیم (کارت شبکه بی‌سیم)، آداپتور ترمینال، و دیگر سخت‌افزارهای مربوطه باشند.

یکی از رایج‌ترین نوع سخت‌افزار شبکه، یک کارت شبکه اترنت مبتنی بر کار با سیم مس است که یک درگاه ورودی استاندارد در بسیاری از سیستم‌های رایانه‌ای مدرن است. شبکه‌های بی‌سیم، به ویژه برای دستگاه‌های قابل حمل و دستی محبوب شده‌اند.

دیگر سخت‌افزارهای شبکه مورد استفاده در رایانه‌ها شامل تجهیزات مرکز داده (مانند سرویس‌دهنده فایل، سرویس‌دهنده پایگاه داده و شبکه ذخیره‌سازی)، خدمات شبکه (مانند سامانه نام دامنه (DNS)، قرارداد پیکربندی پویای میزبان (DHCP)، رایانامه و غیره) و همچنین دستگاه‌هایی که تحویل محتوا را تضمین می‌کنند.

با دید وسیع تر، تلفن همراه، تبلت و دستگاه‌های مرتبط با اینترنت اشیاء نیز ممکن است سخت‌افزار شبکه به حساب بیایند.

سخت‌افزار فعال

سخت‌افزار فعال (به انگلیسی: Active Products) سخت‌افزاری است که فعالیت الکترونیکی در درون آن صورت می‌گیرد و اطلاعات وارد شده به آن بسته به شرایط تعریف‌شده برای دستگاه، پردازش و منتقل می‌شود.

گونه‌های سخت‌افزار فعال عبارتند از:

رهیاب
مودم
دیوار آتش‌های سخت‌افزاری
کارت شبکه
سوئیچ
نقطه دسترسی بی‌سیم
مینی جبیک (Mini-GBIC)
دسته‌بندی سخت‌افزار فعال شبکه

Intermediate System) IS) مانند روتر و سوئیچ
End System) ES) مانند سرور و رایانه

سخت‌افزار غیر فعال

سخت‌افزار غیر فعال (به انگلیسی: Passive Produscts) سخت‌افزاری است که قابل برنامه‌ریزی نبوده و نمی‌تواند تغییری روی اطلاعات یا محتوای تبادل شده در شبکه بدهد. بخشی از سخت‌افزار شبکه که به منظور نصب و پیکر بندی سخت‌افزار شبکه (مانند کابل‌کشی و نصب دستگاه‌ها) استفاده می‌شود در این دسته جای می‌گیرند.

گونه‌های سخت‌افزار غیر فعال عبارتند از:

رک (Rack)
پچ پنل
پچ کابل
فیبر نوری
کابل شبکه
RJ11 Keystone
سوکت شبکه
نگهدارنده کابل (Cableclip)
جستارهای وابسته
سخت‌افزار رایانه
شبیه‌سازی شبکه
گره (شبکه)

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *