آموزش

تفاوت حافظه رم DDR3L با DDR3

تفاوت حافظه رم DDR3L با DDR3

DDR3L و DDR3 ؛ معرفی تفاوت های این دو نوع حافظه
DDR3L ، در اولین نگاه به نام این دو نوع حافظه، حرف L به چشم میخورد. این حرف مخففی برای کلمه Low Voltage و یا low Power هست. جالب است بدانید این حرف L در CPU های اینتل هم استفاده میشود به معنی Low Power (کم مصرف) و این نوع پردازنده های اینتل که کم مصرف هستند بیشترین استفاده رو در مینی پی سی ها و یا تین کلاینت ها دارند.

سریع ترین نوع رم
DDR3 تا قبل از رم DDR4 سریع ترین حافظه رم بود که با ولتاژ ۱٫۵ ولت کار می کرد. طراحان الکترونیک و سخت افرار برای آنکه بتوانند توان مصرفی این نوع حافظه رم را کاهش بدهند حافظه رم DDR3 دیگری طراحی کردند که ولتاژ کمتر از ۱٫۵ DDR3 داشت و اسم آن DDR3L گذاشته شد.

حافظه های DDR3L با ولتاژ ۱٫۳۵ ولت کار میکنند و از نظر ظاهری هم دقیقا شبیه به رم های DDR3 هستند. در تصویر زیر انواع رم ها به صورت فیزیکی نشان داده شده است.

رم DDR3L

تفاوت DDR3 و DDR3L
تا اینجای کار متوجه شدیم که فرق اصلی بین DDR3 و DDR3L در مقدار ولتاژ آنهاست.

وقتی ولتاژ کاری یک قطعه کم باشد قطعا توان کمتری مصرف می کند پس DDR3L توان کمتری نسبت به DDR3 مصرف می کند. این مسئله باعث میشه که DDR3L عمر بیشتری داشته باشد.

ولتاژ کمتر یعنی دمای پایین تر پس DDR3L نسبت به DDR3L گرمای کمتری تولید می کند. یکی از دلایلی که از این نوع رم بیشتر در مینی پی سی ها و یا تین کلاینت ها استفاده میشود همین دمای پایین آن است.

از معایب این نوع رم هم میتوان گفت که، رم DDR3L کمی سریعتر از DDR3 آماده کار می شود.

در قسمت مشخصات پشت رم DDR3L یا PC3L نوشته می شود و نسبت به رم های DDR3 که با PC3 نشان داده می شوند قابل تشخیص هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *